Kolejny już raz Łużna była pełna muzyki, tańca i kolorowych strojów. 28 kwietnia 2024 r. zakończyła się 15 edycja Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”. W ciągu dwóch dni na scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów i grup regionalnych z terenu całej Małopolski.
Na scenie tego uznanego już wydarzenia wystąpił Amatorski Zespół Teatralny w Szalowej z widowiskiem zatytułowanym „Sprosiny”.
Wybór spektaklu konkursowego nie mógł być inny. „Sprosiny” to fragment historycznego, pełnego humoru, muzyki, tańca i akcentów ludowych widowiska „Wesele Szalowskie”. Jego pierwszymi twórcami byli Adam Wójcik i Stefania Wójtowicz - nauczyciele tańca i założyciele szalowskiego zespołu regionalnego. A sztukę po raz pierwszy zaprezentowano szalowskiej publiczności w 1929 roku.
Ciekawostką jest, że scenariusz przedstawienia był zabrany przez szalowskich emigrantów do Stanów Zjednoczonych. Tam „Wesele Szalowskie” wystawiono w dużej miejskiej aglomeracji Lowell Mass, gdzie osiedliła się wywodząca z Szalowej Polonia, skupiona wokół Towarzystwa im Kazimierza Pułaskiego. Stworzyli je sami szalowianie z Hipolitem Paterem, jako inicjatorem i reżyserem tamtejszego widowiska. Dochód z tej imprezy przeznaczono na pomoc dla rodzinnej wsi oraz Polaków przebywających w obozach.
Po wojnie kilkukrotnie widowisko było wystawiane przez kolejne zespoły regionalne w Szalowej.
Niestety sam scenariusz nie przetrwał zawieruchy wojennej. Ze szczątków jakie przetrwały na papierze oraz pamięci szalowian, w 2000 roku Stanisław Gawlik napisał „Szalowskie Wesele” na nowo.
Reżyserem obecnego widowiska jest również Stanisław Gawlik.
Organizatorami konkursu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej.