Muzyce daj się unieść - podsumowanie projektu

 

Szalowa to miejsce, gdzie w ostatnich dwóch latach, tak wiele się działo w obszarze kultury i muzyki.  A wszystko to za sprawą projektu "Muzyką daj się unieść - aktywizacja lokalnej społeczności wsi Szalowa poprzez kulturę i sztukę" , realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Teatru w Szalowej. Projekt został pozytywnie oceniony przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego projekt na początku 2019 roku uzyskał dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach tego projektu zrealizowano wiele interesujących na szalowskiego środowiska przedsięwzięć.

Projekt oficjalnie rozpoczęto spotkaniem pasjonatów i sympatyków muzyki i kultury, połączone z koncertem lokalnych artystów i gościnnym udziałem Czesław Śpiewa, który zaśpiewał wspólnie z szalowianami kilka utworów. 

Następnie realizowano zaplanowane zadania w obrębie projektu :

 

Rok 2019 to jeszcze rzeczywistość spotkań i wydarzeń:

  1. Warsztaty wokalne

W zajęciach udział wzięło 14 adeptów, którzy zgłębili tajniki posługiwania się śpiewem, doskonalili swoje umiejętności muzyczne oraz pokazali je szerokiej publiczności już na scenie. Grupa warsztatowa wystąpiła w koncercie „Szalowski Galimatias” w 2019 roku, a część z nich wystąpiła na płycie! Warsztaty poprowadził niezastąpiony Piotr Bzowski.

 

  1. Warsztaty fotograficzne

Zajęcia warsztatowe prowadzone były przez Łukasza Popielarczyka – profesjonalnie fotografującego ponad 10 lat, a od czterech lat zawodowo związanego z Krakowskim Teatrem Variete.

Dwunastu uczestników podczas spotkań miało okazję zapoznać się z teorią reportażu, porozmawiać o podstawowych technikach fotograficznych, zasadach kadrowania, kompozycji oraz roli światła w fotografii. Dużą część zajęć stanowiła praktyka: plenery, martwa natura, portrety, a nawet sprawdzenie na własnej skórze jak wygląda praca fotoreportera w akcji.

W poszukiwaniu dźwięków grupa przemierzała polne ścieżki, wędrowała przez pastwiska, wspinała się na okoliczne pagórki. Udało jej się sfotografować grupki śpiewające „majówki” przy kapliczkach, trębaczy grających przy zachodzie słońca, uroczystości religijne czy wydarzenia kulturalne.

Z tysięcy wykonanych na warsztatach fotografii powstała wystawa „Muzyką daj się unieść”, która została przedstawiona podczas wydarzenia „Szalowski Galimatias” w 2019 roku. Przygotowana została również odrębna wystawa plenerowa, którą do dzisiaj można zobaczyć na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej w Szalowej.

 

  1. Warsztaty liderów

Udało się zorganizować cykl spotkań przedstawicieli szalowskich stowarzyszeń i różnych środowisk życia społecznego. To były spotkania wartościowe, przyjazne i motywujące do wspólnego działania. Uczestnicy zgodnie uznali, że ważnym elementem skuteczności, aktywności, radości i dalekosiężności jest współdziałanie międzypokoleniowe. Dialog miedzy starszymi i młodszymi, zrozumienie i współpraca to warunek skuteczności oraz pewnego rodzaju drogowskaz na przyszłość, który trzeba uwzględniać przy planowaniu kolejnych działań.

 

 

  1. Konkurs na tekst piosenki

W 2019 roku zorganizowano konkurs na najlepszy tekst o wsi Szalowa, aby w przyszłości móc z najlepszych z nich stworzyć piosenkę o naszej wsi. Efekt przerósł nawet oczekiwania. Wpłynęło 27 zgłoszeń z całego wręcz świata (nawet amerykańska Polonia nie zawiodła). Jury wybrało laureatów, którym uroczyście wręczono nagrody, a ich teksty w kolejnym roku zachwycą odbiorców w specjalnie przygotowanych muzycznych aranżacjach na wydanej płycie.

 

  1. Szalowski Galimatias czyli muzyczne przepatrowiny

Przegląd bogactwa muzycznego Szalowej, połączony z obchodami 110-lecia Amatorskiego Teatru w Szalowej. Już od wejścia gości witała wystawa „Muzyką daj się unieść” w wykonaniu uczestników warsztatów fotograficznych. Wieczór pełen muzycznych uniesień zapewnili: SZeW, uczniowie i absolwenci szalowskiej szkoły muzycznej, uczestnicy warsztatów wokalnych, zespół Rush oraz zaproszeni muzycy. Teatr w swój jubileusz zaprezentował pełny dobrego humoru i gagów spektakl: „Fabryka Nieboszczyków”. Widownia szalowskiego ośrodka kultury wypełniona do ostatniego miejsca, wytrzymała do końca prawie czterogodzinnego wydarzenia.

 

Tok 2020 to już całkiem inna sytuacja, ale przeczytajcie:  

Po intensywnym 2019 pełni entuzjazmu przystąpiliśmy do działań w roku 2020. Jednak w marcu epidemia i konieczność przestrzegania wymogów wymusiła pewną modyfikację planów. Jednak upartość i determinacja, którą już widać szalowianie mają w swojej naturze, sprawiła, ze podjęto decyzję kontynuacji projektu w nieco skorygowanej formie.

Dzięki temu mogły zostać zrealizowane kolejne ważne komponenty projektu:

 

  1. Płyta „Szalowski Galimatias”

W oparciu o warsztaty wokalne, konkurs na tekst piosenki, przeszukiwanie historii muzycznej Szalowej, przystąpiono do chyba najbardziej ambitnej części projektu – nagrania piosenek i wydania płyty. W nagraniach uczestniczyło ponad 50 osób, a wśród nich m.in.: lokalni niesamowici muzycy, absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Szalowej, Szalowski Zespół Wokalny SZeW, uczestnicy warsztatów wokalnych, lokalna kapela i poproszeni o włączenie się w nagranie muzycy z okolicznych miejscowości. Zaproszenie przyjęli również muzycy znani z polskich scen: Czesław Śpiewa, Maciej Miecznikowski, Łukasz Jemioła, Piotr Bzowski.

Nagrano płytę, której z racji bogactwa styli i dźwięków nie można było nazwać inaczej niż „Szalowski Galimatias”. Na krążku znalazło się aż 13 utworów!

Na podstawie tekstów laureatów konkursu na tekst piosenki w Szalowej na potrzeby tej płyty, powstały od podstawa trzy całkiem nowe kompozycje: W Szalowej jesień tańczy, Szalowska Metafizyka i Szal Kasi.

 

 

  1. Teledysk

Miał być inny, do innej piosenki, z udziałem szalowian. Sytuacja jednak zachęciła nas do podzielenia się z Wami wyjątkowymi zakątkami naszej wsi, niekiedy tymi zapomnianymi, ale i tymi, których nie można zobaczyć bez wzniesienia się ponad ziemię. Po tym jak został on odebrany świadczy, że był to strzał w dziesiątkę. Oglądnięto go prawie 100 000 razy! NIESAMOWITE!

https://fb.watch/24UuwQy8eX/

 

  1. Przewodnik po Szalowej

Stworzyliśmy również przewodnik po naszej wsi. Interaktywny internetowy, który główne punkty wypadowej naszej wsi skupi wokół dwóch tras. Mały i duży Szal, bo taką nazwę nosić będą pierwsze opublikowane trasy. Na zwiedzanie zaprosimy jak tylko pozwoli na to aura i sytuacja. Przewodnik jest również pomyślany w ten sposób, że będzie on uzupełniany o kolejne trasy i okoliczne atrakcje.

 

  1. Nagłośnienie

Dzięki dofinansowaniu udało się sfinansować zakup podstawowego nagłośnienia scenicznego do realizacji wydarzeń w naszym Ośrodku Kultury i małych spotkań plenerowych. Sprzęt był już wykorzystywany w boju! Daje radę i jeszcze nie raz pozwoli nam się cieszyć muzyką!

 

Podsumowując.

To były wspaniałe muzyczne dwa lata w Szalowej. Dźwięków, zachwytów, spotkań, uniesień było tutaj wiele. O samej Szalowej też często pisano w mediach – również ogólnopolskich. Podobno szykują się kolejne niespodzianki. Cieszy wielkie zaangażowanie szalowian w realizację projektu, za co gospodarze i organizatorzy bardzo dziękują.

Nie byłoby tego wszystkiego bez Was. Dziękujemy i prosimy o jeszcze!

 

 

Dużo więcej wiadomości o ówczesnych  przedsięwzięciach, zainteresowani mogą znaleźć na profilu FB: Szalowa – daj się unieść.

Czytaj również